Měření výšky se záznamem je vždy zajímavé a poučné.
Od roku 2012 platí pravidla pro novou kategorie elektrovětroňů F5J, která je založena na měření výšky po ukončení motorového letu a na jejím okamžitém vyhodnocení po přistání.
Slovenská firma AerobTec vyvinula měřící přístroj, který je pro všechny tyto funkce určen.
Přístroj má tvar polštářku o malých rozměrech a hmotnosti. Kromě dalšího obsahuje sondu pro měření barometrického tlaku a paměť pro uchování dat. Hmotnost palubní části výškoměru je 4,5 gramu.
K přístroji patří také adaptér pro připojení k počítačovému portu a počítačová aplikace.
Kvalitu aplikace je třeba opravdu pochválit, zejména se znalostí mnoha dalších programů, se kterými se často setkáváme. Je opravdu dotažena do konce. Ovládání je jednoduché, intuitivní, umožnuje stáhnout data a zpracovat je mnoha způsoby. Vše zkrátka funguje tak, jak uživatel očekává a bez opakovaného hledání v manuálu.
Aplikace i manuál jsou ve slovenštině a angličtině. Aplikaci je nutno stáhnout ze stránek výrobce: http://aerobtec.com
Pro běžné měření výšky stačí ALTIS3 správně nakonfigurovat, připojit k napájecímu napětí (nejsnáze do volného kanálu přijímače) a zasunout do trupu. Po přistání (spíš ale až doma) se data stáhnou do počítače a mohou se prohlížet, zpracovávat, atd. Z vlastní zkušenosti můžeme prozradit, je to velmi zajímavé.
Při použití pro kategorii F5J je třeba přístrojem "protáhnout" kabel, který vede od přijímače k regulátoru. Do paměti se zaznamená výška, která byla dosažena 10 sekund po zastavení motoru. Ta je po přistání signalizována počtem záblesků diody a použije se pro výpočet skóre letu.
Příjemnější je ovšem použít
miniaturní monitor, který výšku znázorní numericky.