RC sada je určena pro modely např. Sky Surfer, Fox, Whisper Wind.
Takzvané "setové modely" se často prodávají ve verzi RTF, sada obsahuje kromě modelu i vysílač a přijímač.
My touto "hračkovou" cestou nechceme jít. Již při provozování dvou modelů je zcela zbytečné vlastnit více než jeden vysílač.
Sady proto prodáváme odděleně od modelů.
A jdeme ještě dále: K naší sadě vysílače s přijímačem prodáváme také další přijímače, které se mohou použít pro další modely s původním vysílačem. Protože přenos signálu je digitální, vysílač a přijímač musí mít programy, které si rozumí. Přijímač jiné značky proto zpravidla použít nejde.
Drobnou nevýhodou je skutečnost, že pro dokonalou záměnnost modelů je nutné, aby všechny drobné úpravy středních poloh ovládacích prvků, resp. jejich výchylek byly provedené mechanicky.
Dokonalejší vysílače mají paměť, do které je možno tyto informace vložit a aktivovat pro model, se kterým právě hodláme letět. Tyto vysílače jsou ovšem mnohem dražší.
Sada obsahuje:
- čtyřkanálový vysílač v modu 1 (páka plynu vpravo) FlySky 2,4GHz 4CH (bez akumulátorů - 8 ks tužkových článků AA). Vysílač je vybavený mechanickými trimy, přepínači chodu serv, elektronickým V-mixem, indikátorem stavu akumulátoru, konektorem pro simulátor, tlačítkem pro test dosahu a pro párování s přijímačem, konektorem napájení akumulátoru.
- šestikanálový přijímač 2,4 GHz 6CH + párovací propojka
Zapojení serv do kanálů přijímače:
CH1 - křidélka
CH2 - výškovka
CH3 - plyn (regulátor elektromotoru)
CH4 - směrovka
CH5 - pátý kanál
CH6 - šestý kanál
BAT, nebo libovolný kanál CH - akumulátor napájení RC systému 4,8-6,0V (jen v případě, že regulátor elektromotoru není vybavený obvodem BEC)
Konektory zapojte do přijímače tak, aby signálový vodič serva/regulátoru (oranžový, nebo bílý) směřoval k popisku kanálu na přijímači. Záporný vodič (hnědá nebo černá) je u okraje krabičky přijímače.
Vysílač s přijímačem jsou již vzájemně přizpůsobeny (spárovány) takže za normálních okolností uživatel nepotřebuje o RC soupravě žádné další informace.
Spárování se dělá proto, aby se daný vysílač a přijímač "poznaly".
Postup pro případné spárování
- Vysílač vypněte.
- Spárovací propojku zasuňte do přijímače, do portu BAT.
- Do libovolného kanálu přijímače zapojte zdroj napětí cca 5V (regulátor, baterie). Záporný pól je u okraje přijímače. Dioda v přijímači bliká.
- Stiskněte a držte tlačítko na vysílači (vlevo dole) a vysílač zapněte. Po cca 10 sekundách by mělo dojít ke spárování - dioda na přijímači trvale svítí.
- Uvolněte tlačítko na vysílači, odpojte konektory z přijímače.
Poznámka pro začátečníky:
Vysílače jsou dodávány v modu 1, který je u nás nejčastější. Vysílačem se ovládají prvky řízení následujícím způsobem:
Plyn ... pravá páka vertikálně
Křidélka ... pravá páka horizontálně
Výškovka ... levá páka vertikálně
Směrovka ... levá páka horizontálně
Hlavní prvky řízení jsou tak odděleny: pravá ruka řídí směr (správně klonění) a levá horizont (klopeni).
Další možností je nastavení do modu 2, který je běžnější v USA a často ho volí modeláři, kteří mají naučené zvyky z velkých letadel (kniplem se řídí současně křidélka a výškovka). Řízení se ovládá takto:
Plyn ... levá páka vertikálně
Křidélka ... pravá páka horizontálně
Výškovka ... pravá páka vertikálně
Směrovka ... levá páka horizontálně
Zásadní (a často jediný) rozdíl je v tom, že páka plynu není centrována pružinou a zůstává v pozici, do které byla nastavena.
Záměna modů je možná, stačí prohodit mezi řídícími pákami
plochou pružinu páky plynu a centrovací pružinu výškovky.
Tuto práci Vám můžeme provést na požádání zdarma.
Pro úplného začátečníka je volba modu mimořádně důležitá. Pozdější "přeškolení" na jiný mód je totiž velmi obtížné.
Pokud nemáte nějaký dobrý důvod pro volbu jednoho z modů, zvolte buďto mód 1 nebo ten, který používá přítel, který Vám se zalétáním a výcvikem bude pomáhat.